BLOKK DUÓ
* siófoki retró pop-rock zenekar *
Hírek, események a Facebook oldalunkon találhatók:
* siófoki retró pop-rock zenekar *
Az – évtizedek óta fennálló – siófoki Blokk együttes frontembere, Szabó Béla és billentyűse duója, mely 2020 augusztusától működik. Repertoárba zömében a Blokk műsorából ismert magyar bulis retró dalok kerültek, melyek zongora, illetve szintetizátor kísérettel visszafogottabban szólalnak meg, mint eddig – kiegészítve néhány szintén retró slágerrel. Vállalunk rendezvényeken zeneszolgáltatást, szórakozóhelyeken bulikat, ahol jellemzően a magyar retróslágereket igényli a közönség. Mulatós zenét nem játszunk. Akinek emlékezetesek maradtak a siófoki Beach-en nyaranként a Spagetti házban az asztal tetején táncolós bulik és azok zenei hangulata, azoknak a BLOKK DUÓ ideális választás rendezvényeikhez.
Megszólalásunk, hangszereink - szakmai szemmel... (ezen az oldalon lejjebb)
DEMO, bemutakozó hanganyagok... (ezen az oldalon lejjebb)
DEMO – élő buliban felvett műsorunkból rövid részletek itt meghallgatható:
Facebook oldalunkon található több hangfelvétel is: facebook.com/blokkduo/videos/
(Facebook regisztráció nélkül is meghallgathatóak)
Ha "az élőzene legyen az utolsó hangig élő" gondolatot vesszük alapul, akkor pop-rock jellegű bulizenét legalább 4 fős zenekar tud élőben játszani, ez a minimum zenész-mennyiség, ami kell egy normális megszólaláshoz (hangszeren játszó zenészekről van szó). A hangszereket tekintve általában dob, basszusgitár, gitár és billentyűs hangszer szükséges. Mi mégis duó formációban játszunk, ebből kifolyólag használunk dobgépes kísérőautomatikás szintetizátort. Előre megcsinált zenei alapot viszont nem használunk. Ilyen szempontból szeretnénk bemutatni a zenekart szakmai oldalról is.
A Blokk Duó mindkét tagja sok időt töltött 5-6 fős zenekarokban, így hozzá vagyunk szokva az élőzenekari hangzáshoz, ahol nincs dobgép, nincs zenei sávokat automatán játszó eszköz, és nincs zenei alap a megszólaláskor. Megszoktuk, hogy a zenében minden egyes hangszer élőben szól és bár kisebb létszámú zenekaroknál kevés a hangszer, de annak jól kell szólnia és ki kell töltenie a zenét. Az összhang a zenészek között nagyon fontos, sok gyakorlást és összeszokást igényel, de ez teszi egyedivé és élővé a zenét.
Az élő zenekarnak van egy egyedi hangzása, a hagyományos akusztikus dob hangja jellegzetes, és nincsenek elektronikus dobhangok a zenében, mint egy stúdiófelvételen. Ugyanúgy egy zenekarban a basszusgitár hangja is jellegzetes, nem jellemzőek a szintetikus elektronikus basszushangzások. Tehát a zene alapja – a dob és a basszus – a zenekarban jellegzetes hangzású, mondhatni állandó hangszínnel, hangzással szól egy koncerten vagy buliban.
Mi is ezt próbáljuk követni, ugyan használunk dobgépes kíséretet, de törekszünk arra, hogy a hangzás egy élő zenekar megszólalását kövesse, ne egy stúdiófelvételhez hasonlítson, amit sávonként vettek fel, rengeteg utómunkával. A zenei kíséretben főleg hagyományos hangszerek hangjait használjuk, a dob és a basszus hangzása is hagyományos megszólalású, kerüljük az elektronikus dobhangokat és szintetikus basszushangzásokat. A dobgépes kíséreteket egyedileg készítjük, vagy úgy szerkesztjük át a "gyári" kíséreteket, hogy élő jellegű legyen a megszólalás. Egyetlen kiváló hangzású dobkészlet adja az alapot a dalokban, kevés hangszert használunk a kíséretben, de azokat úgy válogatjuk és úgy helyezzük el a zenében, hogy jól szóljanak és kivehetők legyenek, valamint minden pontosan illeszkedjen az énekhez. Nagyon vigyázunk a zenei arányokra, azaz minden egyes megszólaló hangszer hangerejét és az éneket egyensúlyban tartjuk, ahogy a zenében elvárt. Mivel csak szintetizátort használunk a zene előállítására, így nagyrész olyan hangszíneket használunk, amelyek főképp billentyűs hangszerekből származnak, szintetizátoron ezeket lehet élethűen megszólaltatni. Ilyen pl. az akusztikus zongora, a Hammond orgona, a Rhodes zongora, a Wurlizer zongora, a Hohner Clavinet, a tangóharmonika és "régi" analóg szintetizátor hangzások (lead és pad hangszínek). Nyilván szükség van más hangszerek hangszíneire is, melyek szintetizátoron ugyan jól szólnak, de az adott hangszer játékmódjának jellegzetességeit billentyűn nem lehet élethűen utánozni, ilyen pl. a szaxofon, a rézfúvósok, és a gitár - ezeket próbáljuk minimalizálni vagy kiváltani valamilyen billentyűs hangszer hangjával.
Szintetizátorainkat úgy választottuk ki, hogy a hangzásaik stúdióminőségűek legyenek, és a hangszerek hangjait élethűen szólaltassák meg. Mikrofonból és énekeffektből is vezető gyártók színpadi "standard" modelljeit használjuk. A kiváló minőségű analóg keverő, a precíz hangszínbeállítás és a felsőkategóriás hangrendszer pedig a garanciája annak, hogy ami a hangszerekből stúdióminőségben kijön, az ugyanúgy meg is szólaljon a közönség felé. (részletesen lásd: www.blokkduo.hu/technika)
Szeretnénk eloszlatni azt, az emberekben kialakult képet, hogy a dobgépes szintetizátorral csak gyenge minőségű vendéglátós és mulatós zenét lehet csinálni, ahogy a legtöbb esetben tapasztalják lakodalmakban, bálokban. Megmutatjuk, hogy kiváló hangzású dalokat lehet élőben megszólaltani olyan műfajokban is, ahol fontosak a hagyományos hangszerek hangjai és mégis szintetizátor állítja elő a hangzást.
...és hogy ezek nem csak üres szavak, reméljük találkozunk valamelyik buliban és élőben megtapasztalhatod a leírtakat. :-)
Telefon: (30) 936 2916
E-mail: info@blokkegyuttes.hu
Facebook: facebook.com/blokkduo
Weboldal: www.blokkduo.hu
Blokk együttes: www.blokkegyuttes.hu
Billentyűs weboldala: RELIKA – www.relika.hu
A zenekar billentyűsének Youtube-csatornája (zongora feldolgozások):
https://www.youtube.com/user/relikahu/videos